16 ŞUBAT KOVA BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

Türkiye saatiyle 16 Şubat 00.06 da Kova burcunun 27* derecesinde bir güneş tutulması meydana gelecek. Öncelikle bu tutulmanın sabit nitelikli bir burçta gerçekleşiyor olması, Akrep, Kova, Boğa ve Aslanları birinci derecede etki altına alacaktır. Gelişecek olayların kalıcı ve uzun vadeye yayılacağını da işaret eder. Tutulmalar hayatımızda yapmak istediğimiz değişiklikler için gerekli enerjiye sahiptir. Hayatımızı düzene sokmamıza bir nevi yardımcı faktörlerdir. Gelişen sonlanmalar da bir şeylerin yeniden başlamasına imkan vermesidir. Tutulmalar bazen stresli bazen olumlu sonuçların ortaya çıkmasını, hızlandırırlar. Yolumuzda ilerlerken, yeni yaratıcı yönlerimizi açığa çıkartarak eski alışkanlıklar, davranışlar ve inançlarımızı sorgulayacağımız zaman dilimleridir. Tutulmanın evresi tartışılmaz etkiye sahiptir ve yeni başlangıçlar için de çok uygundur, güçlü olur ve başarıları ortaya hızlı bir şekilde çıkartabilir yapıdadır. Enerjinin yanlış kullanımı ve direnç göstermek büyük kayıplara da neden olur. Enerjinin bilinçli ve dengeli kullanılması özellikle tutulma evresinde önem taşımaktadır.

Tutulma haritasında ilk göze çarpan Merkür’ün bu tutulmaya eşlik ediyor olmasıdır. Kova burcu haritada 11. evi temsil eder, 11. ev konularına bir göz atarsak öncelikli olarak, ilk akla gelen kalabalık ortamlar, kitlesel hareketler, sosyal platform, İnternet dünyası, grup içinde organizasyonlar, kısacası kolektif içinde bulunduğumuz her alanı içermektedir. Kova burcunun temsil ettiği konulara baktığımızda, özgürleşmek, isyanlar, evrensel konular, teknolojik konular, icatlar, bilim, denenmemiş yeni konular, orijinal fikirler, tuhaf olaylar bu tutulmanın ana konularındandır. Aynı zamanda Kova burcunda gerçekleşen bir tutulma dünya üzerinde şiddetli rüzgarları, yağmurları, şimşekleri ve yer hareketlerini de tetikleyebilir yapıdadır.

Merkür bizim zihin yapımızı simgeler. Konuşmak, yazmak, iletişime geçmek, bu tutulmanın önemli konularındandır. Önümüzdeki altı ay etkisini sürdürecek bu tutulmada tuhaf olaylarla karşılaşabilir, hiç duymadığımız tanımadığımız şeyler duyabilir ve öğrenebiliriz, orijinal beklenmedik şeyler karşımıza gelebilir, yeni icatlar ve buluşlara şahit olabiliriz. Tutulma haritasında Akrep burcunun yükseliyor olması, tıpta yeni keşiflere de işaret edebilir. Yeni ameliyat teknikleri, yine tıpta kullanılacak yeni bir elektronik alet, ya da organ nakli gibi konular söz konusu olabilir.  Evrensel konular bu dönem dillerden düşmeyebilir. Etrafımızda bu konuları daha sık duyabilir hatta sosyal platformda buna benzer konular önümüze gelebilir. Astroloji Kovanın temalarındandır, yine Astroloji bu dönem fazlaca gündem oluşturabilir.  Diğer önemli bir ayrıntıda bu tutulmaya katılımcı olan Juno’dur.  Juno, kadın figürlerini, uzun vadeli ilişkileri, ortaklıkları, eşitlik, adalet ve ortak haklara sahip olmayı işaret eder. Bir önceki tutulmada ön plana çıkan kadın figürleri bu tutulmada da yerini koruyacağa benzer. Kadınları ve haklarını ilgilendirecek yeni düzenlemeler ve gelişmeler gündeme gelebilir. Uzun vadeli ilişkilerde, evlilikte ve ortaklıklı konularda yeni kararlar alma aşmasına bizi taşıyabilir.

Uranüs’ün tutulmaya yaptığı destekleyici açı ile önümüze şanslı fırsatlar çıkacaktır. Yeni sıra dışı fikirler, bilgi ve destekler göreceğiz. Jüpiter’in Neptün’e bağlandığı açıyla mantıktan uzaklaşabiliriz, burası destekleyici görünse de riskli bir alandır aslında, gerçeklerden uzaklaşmak ve hayallere çekilmek an meselesidir. Burada Neptün netliği kaybetmemize neden olabilir, aynı zamanda bu etkileşim zehirlenmeleri ve alerjileri de tetikleyebilir.

Mars’ın tutulmaya yaptığı kare açı ile finansal konularda risk içeren alanlara, ani ve spontane atılım yapabileceğimizi işaret eder. Burada biraz daha temkinli davranmak doğru olacaktır. Jüpiter’in tutulmaya yaptığı kare açı ile bu gezegenin gölge yönlerine düşmemeye dikkat etmeliyiz. Zira Jüpiter 1. evde ben merkezci çalışır ve kibri, özgüveni abartılır derecede büyütebilir. Bilinçdışı bizi riskli konulara, abartılara çekebilir.

Genel anlamda enerjisi güzel olan bir tutulmadan söz edebiliriz. Kadersel birtakım konuları ortaya çıkartma eğiliminde olmasına rağmen gerekli enerjiyi ve donanımı da sağlayan bir tutulma. Önemli olan eskilere tutunmamak ve bırakmayı öğrenmektir, lakin sistem ileriye doğru yürümemizi talep ediyor. Genel anlamda büyük bir değişimden söz edebiliriz. Bu 9 yıllık değişime sistem yeni bir düzen oluşturmak adına taşları yerinden oynatma çabasındadır. Asıl amaç, her birimizin, yeni adımlar atarak bu düzen içinde yerimizi bulmamızdır.

Bütünün hayrına olsun dileğimle

Hülya Özcan

Reklamlar

3 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s