BİRAZ DA BALIK BURCUNDAN SÖZ EDELİM NE DERSİNİZ?

Haritasında yoğun balık enerjisi taşıyan biri olarak size bugün biraz olsun balık burcunu anlatmaya çalışacağım. Öncelikle mevsimsel, yani doğada balık burcunun yerini görelim.

Balık burcu soğuk ve nemli doğasıyla kış mevsiminin son demlerini işaret eder. Soğuk ve buz tutmuş doğa artık kendisini günlerin uzamasıyla bu muhteşem döngüye teslim eder ve buzların erimesine izin verir, erimiş kar ve buzlar sonrasında suya hatta sellere dönüşür ve okyanuslara yol alır. Muhteşem bir döngü, hayranım gerçekten.11708

Artık su yolunu bulmuştur ve sonsuz okyanuslara kendini bırakmıştır. Sınırların ortadan kalktığı bu harika şölen ile ilk hayat belirtileri başlamıştır. Balık burcunun değişken yapısı ile günler bazen ılıman bazen de çok fırtınalı olur. Mart ayının ortalarına kadar sarkan balık burcu doğası “mart ayında camdan baktırır ve kazma kürek yaktırır” değimini bize hatırlatır. Bu değişim aynı zamanda balık burcunun belirsizlik doğasını da bize açık ve net ifade eder. Okyanuslar burada birlik bilincini ve derinliği sembolize ederken, bilinçaltı yapımıza da vurgu yapar. Balık burcu derinlerde nüfuz eden bilinçaltı tortularımızı ve yaşam boyu duygusal olarak bilinçdışı depoya taşıdıklarımızı anlatır.

balik-burcu-dovme-tattoo_612. eve de sahiplik yapan balık burcu, birbirine bağlı ters yönlere giden iki balıkla sembolize edilir. Bunlar maddi dünya ile ruhsal dünya arasında ikilemi temsil ederler. Balıkların biri ruhsal aydınlanmanın peşindeyken, diğeri dünyasal konularla ilgilenir. Aralarındaki bağ ile bunları bütünleştirmeleri önemlidir. Bunu dengede tutamayan biri için bu uç noktada sürüklenmeye ya da hayatın zorunlulukları karşısında endişe içinde boğulmaya benzer. Böylesine ince bir hattır burası, dengeyi sağlamak gerçekten çok zordur. Ruhsal şifa almanın ve hastalanmanın yolu balık burcuyla ölçülür.

Balık burcu birçok konuya ev sahipliği yapmıştır, örnek Hz. İsa da balık burcu çağı ile özdeşleştirilir. Hz. İsa’nın binlerce kişiyi birkaç ekmek ve balıkla doyurduğu söylenmektedir.

Şimdi birazda balık burcunun özelliklerine değinelim. Balık burcu merhametiyle ve vicdanıyla tanımlanır, sınırlarını çizemediği için kolay etkilenebilir ve kendisini kurban durumuna düşürebilir. Duygusal anlamda dalgalanma yaşayan bu insanlar, bazı zamanları endişe hissederler ve sebebinin ne olduğunu bir türlü anlayamazlar. Ruhsal ve duygusal anlamda güven arayışında olan balıklar sorumluluk gerektiren işlerde kaçma eğiliminde olurlar. Değişken doğaları kendilerini dış dünyaya tutarsız ve anlaşılması zor biri gibi algılatabilir. Hayalleri seven, iri gözlü balık insanları, sanatla ilgili konularda yeteneklidirler. İyi bir bestekar, film sanatçısı, fotoğrafçı, dansçı veya şair olurlar. Yeter mi yetmez, görünmeyen her şeyi merak eden mistik balıkların sezgileri de çok kuvvetlidir, spiritüalizm, mistisizm, medyumluk yine balık konularındandır. balik-burcuDenizciler, kimyacılar, alkolikler ve benzinciler de balıkla temsil edilir. Aşırı hassas ve kırılgan balık yapısı, kararsızlığın pençesine düştüğünde kafa karışıklığı yaşar ve karmaşaya kendisini sürükleyebilir yapıdadır. Sınırlarını çizemeyen ve hayır demesini bilmeyen balıklar çabuk etkilendiklerinde, aldanmaya ve hayal kırıklığı yaşamaya da müsait olurlar. Bu tartışılmaz balıkların en büyük sorunudur, sınır belirlemek onlar için yeniden dünyaya gelmek kadar zordur. Bu yüzden karşıt grubu başak burcudur. Balıklar ayrıntıları göremezler ve genelde resmin tamamına bakarlar, oysaki başaklar her ayrıntıyı iyi görürler ancak başaklarda detaylarla uğraşmaktan zaman kaybederler ve resmin tamamını kaçırırlar. Burada her iki özelliği birbiriyle dengelemek gerekmektedir. Ne fazla ayrıntıya girmek nede fazla hayal kurmak. Balık ayakları olmayan bir canlıdır. Dolayısıyla balıkların ayakları hassas olur ve aynı zamanda ayakları sağlam yere bastırmakta sorun yaşarlar. Ayaklarının altı genelde kaygan olur lafı buradan gelmedir. Balıklar bazen gerçekleri görmekten uzaklaşırlar ve hayal dünyasına kayabilirler. Balıklar hakkında inanın çok daha fazlasını yazabilirim. Bu mistik yapıda çok daha fazlası var, belki bir gün bu yazıyı genişletebilirim. 🙂

SEVGİLER

Reklamlar

5 comments

  1. Yüreğinize sağlık, iki nokta uyuyor bana; iyi içerim, iki ayaklılara gerçekçi, hariçlerine son gücüme kadar merhametli olmaya çalışıyorum… Enteresan bir okuma oldu benim için.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s