SEZGİ

Yaşamımızla ilgili karar verme sürecinde, tüm verileri inceleyerek ardını göremediğimiz iki kapıdan birini seçmemiz gerektiğinde veya çok kritik bir anda doğru karar verebilmek için akıl ve zekânın yetmediği gerçeğini kabul etmek gerekiyor.

Mahlûkatın en şereflisi ve yeteneklisi olan insan, yapabileceklerinden çok daha fazlasını yapabilecek yeteneğe sahiptir. Kendi yaşamını kolaylaştıracak doğru kararları almak için donatılan insan, hayatıyla ilgili hangi kapının doğru kapı olduğunu bilecek yetenekle yaratılmıştır. Ancak yeteneklerini keşfetmek insanın kendisine bırakılmıştır.

Hayatımızla ilgili kararlar alırken zekânın ve aklın yetmediği bir alan olduğunu düşünen ve gözlemleyen herkesin fark edeceği bir boşluk var. Bizim bilemediğimiz, adını koyamadığımız ama doğru kapının anahtarı olan bir şey, bunun adı sezgi.

Sezgisellik sadece seçilmiş insanlara verilmiş bir özellik olmayıp her insanda farklı şekillerde de olsa mutlaka bulunan bir duyudur. Tıpkı zekâ gibi bazı insanlar diğerlerinden daha sezgisel olabilirler. Yine sezgileri güçlü olsa da bunun farkında olmayan insan onu köreltebileceği gibi sezgilerinin varlığının farkına varıp onu geliştirebilmesi de mümkündür.

Sezgiselliğin hayatımızı kolaylaştıran bize bahşedilen 6.duyumuz olduğu kanısındayım. Çeşitli kitaplarda sezgiselliğin 6.Duyu olduğundan bahsedilmektedir. Son yıllarda sezgiselliğin farkındalığını artırmak için çeşitli kitaplar yayınlanmaktadır.

Hızlı ve daha doğru bir bilgi için sezgilerimizi geliştirmemizin faydası olacaktır. Deneyimlerimizle edindiğimiz tecrübelerimiz hızla artan dünya sorunlarına cevap verememektedir.

İçimizde olan bu duyunun farkına varıp geliştirerek uygulamamız hayatımız için büyük bir artı oluşturur. Altıncı duyumuzun farkına varıp yürüdüğümüz hayat yolunda koşmalıyız çağ bunu gerektiriyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s